Keman ve Çello Kursu Seçimi

cello-keman-kursuizmir

Keman Kursu mu? Yoksa Çello Kursu mu?

İzmir’de Keman Kursu mu seçsem, Çello Kursu mu seçsem? Keman ve çello arasındaki farkları bilmek istiyorum. Çello ve kemanı daha yakından tanımak isterim! İzmir’de çello ve keman kursu fiyatları kaç para? Çello ve keman almak istersem nasıl seçeceğim? Sorularını soran siz sevgili öğrencilerimiz için Perla Sanat olarak işte bu yep yeni yazımız ile karşınızda olmanın heyecanı içindeyiz! Haydi şimdi çello ve keman ile tanışıp, farklarını inceleyerek, özellikle yaylı çalgılardan bir enstrüman çalmak isteyip de kararsız kalanlar ile birlikte eğlenceli bir yolculuğa çıkalım!

Çelloyu Tanıyalım. Neden Çello Kursu Seçmeliyim?

Çellodan bahsedecek olursak, yaylı çalgılar ailesine ait bir çalgı olan çellonun, en belirgin özelliklerinden biri bas sesli bir enstrüman oluşudur. Çello bu yönüyle genellikle orkestralarda eşlik olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Elbette solo olarak da çellonun kullanıldığı da sıkça görülmektedir. Genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse çello kalın oktavları içeren “Fa” anahtarını kullanır. Aynı zamanda keman ve viyola ile kıyaslanacak olursa daha geniş perde aralıkları daha geniş ve boyutu daha büyüktür. Ancak yaygılı çalgılar ailesinde en büyük boyutlu çalgı çello değil; kontrbastır.

Siz de eğer büyüleyici sesi olan çelloyu çalmak istiyorsanız ihtiyacınız olan en önemli şey işitme yeteneği ve parmakların ve kolların fiziksel olarak yeteri kadar gelişmiş olmasıdır. Bu yönüyle çello kursu almak isteyenlere önerimiz en erken 10 yaşında başlamalarıdır. Çello öğrenmeye başlayan bireyler, boylarına en uygun çelloyu seçip, eğitimlerine bununla devam etmelidirler. Her yaştan bireye uygun 4/4, 3/4, 1/2 vb.. farklı çello boyları/ölçekleri bulunmaktadır. Buna göre bireyler yaşlarını ve fiziki yapılarını göz önünde bulundurarak, kendilerine en uygun boy çelloyu deneyerek bulmaları önemlidir.

Eğer siz de bugun çello öğrenmeye karar verdiyseniz, en az 3 aylık sıkı bir eğitim süreci ile çelloya adapte olabilir ve yavaş yavaş çelloyu çalabilir hale gelebilirsiniz! Çello çalarak kas hafızanızı geliştirebilir, hayatınıza disiplin ve düzen katabilir, bununla birlikte çello öğrendikçe ve çalmaya başladıkça büyük bir ruhsal tatmin yaşayarak, bu sevimli enstrüman ile herkesten farklı bir yaşam tarzını benimseyebilirsiniz! İzmir’de Çello Kursu arıyorsanız çelloya başlamak için yarını beklemeyin! Bugun bizi arayın!

Peki Keman Kursuna Katılmak İstersem? Kemanı Tanıtır mısınız?

Evet sıra geldi kemana! Kemanı çellodan sonraya bıraktık çünkü ülkemizde kemanın bir çalgı olarak popülaritesi ve kurslar arasındaki keman kursu yaygınlığı çello ile kıyaslandığında tartışılmaz derecede ezici üstünlüktedir. Hızlıca kemanı tanıtmak istersek şunu söyleyebiliriz: keman; yayla çalınan telli bir enstrümandır. Aynı çello gibi keman da, yaylı çalgılar ailesinin bir parçasıdır ve boyut olarak bu ailenin en küçük boyutlu üyesidir. Diğer yaylı çalgılar ve çello gibi keman da perdesiz bir enstrümandır. Bundan dolayıdır ki keman öğrenmek fiziksel ve mental anlamda biraz daha çaba gerektirir.. Kemanı yapı olarak anlatmak gerekirse modern bir kemada birbirinden farklı kalınlıkta 4 tel vardır. Teller akort kulaklarından keman tuşesi boyunca uzanıp köprüyü geçerek fikslerde sabitlenmektedir. Keman arşesi sürtündükçe ses F deliklerden yayılmaktadır. Keman ses olarak yaylı çalgılar ailesinin en ince sesli elemanıdır!

Peki yapı olarak kemanı biraz anlattığımıza göre, şimdi şunu soralım:

Keman Kursu Alan Bir Öğrenci Neye Dikkat Etmeli?

Keman kursuna devam eden bireyler, en etkili ve hızlı şekilde kemanı öğrenmek istiyorlarsa öncelikle keman eğitimi boyunce sürekli eğitmenlerine sorular sorarak, konuların hafızada kalıcılığını arttırmaya çalışmalıdırlar.. Öğrenciler keman derslerinde öğrendikleri bilgilerin üzerine mutlaka ekstra egzersizler yapmalı ve keman çalabilmek için en önemli teknikler olan kemanı tutuş, kemanda yay tutuşu, kemanda sağ el sol el bilek tekniği ve kemanda sol el parmakların duruş ve tuşeye basış tekniklerini sürekli çalışarak geliştirmelidirler. Bu şekilde hem beyin olarak hem de kas hafızası olarak her geçen gün gelişim sağlayan öğrenciler, ortalama olarak 3 ay gibi bir süreçte kemana adapte olup çalmaya başlayabilirler. Ancak ne kadar sürede kemanı öğrenirim soruna vereceğimiz yanıt: Ömür Boyu cevabı olacaktır..

Keman veya Çello Çalmak Ne Avantaj Sağlar?

Arkadaşlar, günlük hayatta ister keman kursuna ister çello kursuna gidin, hiç farketmez.. Aslında enstrüman çalmaya karar vererek sizler hayatınıza bir kişisel gelişim aracı monte ederek, kendi mental yapınızı, ruhunuzu, yüreğinizi rahatlatarak, yaşam kalitenizi arttırmış oluyorsunuz. Şunu unutmayınız ki, bir çalgı çalarak aslında aynı anda hüznü, sevinci, mutluluğu, kederi ne derseniz deyin, kısacası tüm duyguları rahatlıkla sözcüklerin kalıbına girmeden özgürce dışa vuruyor olacaksınız! Bu da sizin ruhunuzun özgürleşmesi, düşünce ve kişilik yapınızın gelişmesine her geçen gün artı bir değer olarak eklenmeye devam edecektir..

Peki Bu Anlatılanları Şimdi Videomuzda İzleyip Canlı Olarak Görelim..

Keman ve Çello Karşılaştırma Videomuz:

[youtube width=”300″ height=”300″ id_video=”9Eey22_cZXs” autoplay=”false”][/youtube]

Peki Keman ya da Çello Kursuna Gelirsem, 100’lerce Şarkı Çalacak mıyım?

Arkadaşlar keman ya da çello kursuna geldiğinizde, en önemli konu; deneyimli eğitmenlerden, doğru teknikler eşliğinde, sizin ruhunuzu sıkmadan, eğlenceli bir şekilde enstrümanı çalmayı öğrenmenizdir.

Enstrümanı çalmayı öğrendikten sonra, nota bilginizi kullanarak istediğiniz kadar parçayı çalmayı öğrenmek elbette sizin elinizdedir.

Hatırlatmak isteriz ki, eğitim sektöründe, eğitimcilik geleneği ve geçmişi olan kurumları tercih etmek sizin ve çocuğunuzun eğitim geleceği açısından kritik önem taşır. MEB ruhsatı bulunmayan, kaçak, popülist reklam metinleri ile içi boş dersleri pazarlayan, deneyimsiz ve ilgisiz eğitmenler çalıştıran işletmeler ile bütçenizi boşa harcayacağınız gibi, belki de yanlış eğitim tekniklerinden ötürü sanattan soğuyabilir, hayatınız boyu telafisi zor zararlar görebilirsiniz. Eğitim ciddiyettir.

Bu yazımızda İzmir’de Keman Kursu ya da Çello Kursu seçiminde kararsızlık yaşayanlara yönelik, çello ve keman arasındaki bazı farkları ve enstrümanlar hakkında en başta gelen bilgileri paylaştık. Umarız kararsızlık yaşayanlar için faydası dokunmuştur. Şimdi gelin kararınızı verdiyseniz aşağıdaki linklerden size uygun kursu seçerek hemen bugun hayalinizdeki kursa kaydınızı yaptırın! Herkese bol sanat dolu bir eğitim hayatı dileriz!

Keman Öğrenmek İstiyorum: İzmir Keman Kursu

Çello Öğrenmek İstiyorum: İzmir Çello Kursu

Keman ve Viyolanın Farklarını Öğrenmek İstiyorum: Keman ve Viyolanın Farkları

2 thoughts on “Keman ve Çello Kursu Seçimi”

  1. Geri bildirim: Keman ile Viyolanın Farkları Nelerdir? | Perla Sanat

  2. Keman kursu ve çello kursu arasında kararsız kalmıştım. Şuanda kafamda netleşti. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir