İzmir’de Gitar Fiyatları

2020İzmirGitarFiyatları

İzmir’de Gitar Fiyatları

Bu yazımızda İzmir gitar fiyatları, gitar alırken nelere dikkat etmeliyim? Gitar boyutları? Çocuk gitarı ne demek? Sorularına yönelik açıklayıcı bilgilere yer vermekteyiz.

Gitar Boyutları, 1/4-Boy, 1/2-Boy, 3/4-Boy, 4/4-Boy Ne Demek?

Gitar seçiminde dikkate alınması gereken en önemli kriterlerden biri de şüphesiz gitarın boyutudur. Gitar eğitimine başlayacak bir kursiyerin yaşı, fiziki özellikleri (boyu vb.) gitar seçiminde rol oynamaktadır. Gitar almak istediğinizde karşınıza  1/4,  1/2,  3/4,  4/4 gibi teknik terimler çıkmaktadır. Bunlar ne anlama gelir? Kısaca açıklayalım..

[table]
[row size=”5″ class=”blue”] 4-6 Yaş [/row]

[row size=”5″ class=”blue”] 5-8 Yaş [/row]

[row size=”5″ class=”blue”] 8-11 Yaş [/row]

[row size=”5″ class=”blue”] 11-Üzeri [/row]

[/table]

[table]
[row size=”5″ class=”gray”] 83-107 cm [/row]

[row size=”5″ class=”gray”] 98-114 cm [/row]

[row size=”5″ class=”gray”] 110-130 cm [/row]

[row size=”5″ class=”gray”] 127 cm-Üzeri[/row]

[/table]

[table]
[row size=”5″ class=”gray”] 1/4-Boy (Çeyrek) [/row]

[row size=”5″ class=”gray”] 1/2-Boy (Yarım) [/row]

[row size=”5″ class=”gray”] 3/4-Boy (Üç Çeyrek) [/row]

[row size=”5″ class=”gray”] 4/4-Boy (Tam) [/row]

[/table]

Görüldüğü üzere “çocuk gitarı” olarak da tabir edilen 1/4- Boy,  1/2 boy ve 3/4 boy gitarlar bulunduğu gibi 4/4 – tam boy gitarlar da vardır. Seçiminizi yaparken hangi boyun size daha uygun olduğunu bizzat deneyerek ve görerek karar vermenizi öneririz.

Gitar Fiyatlarını Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Gitar fiyatını belirleyen kriterler başlıca gitarın yapıldığı ağacın kalitesi diğer bir deyişle gitarın gövde ve tuşe takımı kalitesi, özellikle bas gitar ve elektro gitarda ise manyetikler, ses ve ton ayarı kolları, switch gibi malzemelerin kalitesi başlıca gitarı değerli kılmaktadır.

Diğer önemli kriter ise gitarın el yapımı olması ya da fabrikasyon olmasıdır. Tüm el yapımı gitarlar tüm fabrikasyon gitarlardan üstündür gibi bir anlayış olma-ması ile birlikte, genellikle iyi malzemeden üretilmiş kaliteli işçiliğe sahip el yapımı bir gitar, ortalama kalitede bir fabrikasyon gitardan daha iyi bir tercih olabilir.

Tavsiyemiz, ilk defa gitar alacak olan kursiyerlerin, alacak oldukları gitarda manyetiklerin işlevliği ve sağlamlığının kontrolü, ton düğmelerinin çalışırlığının kontrol edilmesi, tuşe üzerinde bulunan eşiğin doğru konumda olması, jack kablosu girişinin anfiye girilerek çalışıp çalışmadığının denenmesi gibi en temel kontrolleri yapmasıdır. Perla Sanat talep eden tüm kursiyerlerimize konu hakkında ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır.

Gitara Yeni Başlayan Biri Kaç Paralık Gitar Almalı?

Gitar fiyatlarını etkileyen belli başlı kriterleri saydık. Genel olarak gitar fiyatı önerisi vermek gerekirse, her markanın fiyatlarının değişkenlik göstereceğini unutmamak gerekir. 2022 yılı için  İzmir’de başlangıç gitar fiyatları:

 •  Çocuk gitarı ve ukulele 300 – 500 tl
 •  Klasik gitar için 550-650 tl 
 •  Elektro gitar için 1500 – 2500 tl
 •  Akustik gitar için 1000-1500 tl
 •  Bas gitar için 2500-3000 tl
 • Gitar Amfisi başlangıç fiyatları 500-750 tl

Bu fiyat aralığınıda alacağınız bir gitar ile yaklaşık 2-3 yıllık bir eğitimi rahatlıkla sürdürebilirsiniz. En uygun fiyatlı gitar önerilerimiz için bizimle lütfen iletişime geçin!

İlgininizi çekebilecek bir başlık:

Gitar Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

İzmir’de Gitar Kursu Mu Arıyorsunuz?

İzmir’de gitar kursu arıyorsanız ayrıntılı bilgi için lütfen gitar kursu sayfamızı ziyaret edin:

Gitar Kursu İzmir

Sayfa anahtar kelimeleri:

Gitar fiyatları İzmir

24 thoughts on “İzmir’de Gitar Fiyatları”

 1. Merhaba ben 13 yaşındayım kendime 4/4 lük gitar bakıyorum aileme de yük olmak istemiyorum kumbara daki paralarımdan almayı düşünüyorum bir yardımcı olsanız

 2. Ben 10 yaşındayım 3/4 klasik gitar arıyorum fazla para veremiyoruz 100 tl ye bulabilir miyiz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar, 107 cm’e kadar boya sahip gitarlar 1/4-Boy (Çeyrek) olacaktır. Sizinki 100 cm boy olduğunu düşünürsek bu kategoriye girer.

 3. Merhaba Zeynep Hanım,
  Elbette 100-150 lira civarına da gitarlar piyasada satılmakta. Ancak bunlar daha çok eğitim amaçlı kullanılacak kalitede üretilmektedir. Tabi ki şu bir gerçek ki kendiniz zaman içinde gitarda ilerledikçe gitarın kalitesini ayırt edebilir hale geleceksiniz.

 4. Merhaba, ben 15 yaşındayım ve 140-150 tl arası bır elektro gıtar veya classıc gıtar almak ıstıyorum çünkü kendım para bırıktırerek alıcam. Nereden alabıleceğımı bılmıyorum. 🙁
  Not: Asıl ıstedığım elektro gıtar fakat bulunamazsa o fıyata, classıc alıcam …

 5. Merhaba ben 23 yasindayim. Ilk defa gitar ogrenmek istiyorum 3/4′ lük gitar alsam bana küçük mü olur acaba sıkıntı çıkarırmı sonradan?

  1. Merhaba,
   23 yaş için 3/4 lük gitar küçük olacaktır. Ancak fiziksel olarak uygunluğunuzu görmek adına hocalarımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 6. Merhabalar gitar öğrenmek istiyorum gitar piyasasıyla ilgili hiç bir bilgim yok 450 850 tl arası gitar önerebilir misiniz tercihim akustik gitar.

 7. Merhaba 16 yaşındayım 4/4lük bir gitar arıyorum. Daha önce hiç tecrübem olmadı. klasik gitarın bütçeme uygun olduğunu gördüm. Yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir