London College Of Music Sertifika Sınavlarına Hazırlık

London College Of Music Nedir?

London College of Music (LCM) – İngiltere’deki en büyük müzik ve performans sanatları enstitülerinden biri olup 1887 yılına uzanan bir müzik eğitimi geçmişine sahiptir. 1991 yılında University of West London bünyesine katılan enstitü, bugün İngiltere’nin resmi akreditasyon kurumu olan “Ofqual” tarafından yasal olarak tanınan uluslararası sertifikasyonlar sağlamaktadır. Bu sayede grade 6-8 arası sertifka alan öğrenciler İngiltere’de bir yüksek okula başvurduklarında aldıkları derslerin kredilerini uygun derslerde saydırma şansı yakaladıkları gibi, dünyanın bir çok özel üniversitesinde de burs kazanma şansı elde edebilirler.

London College of Music (LCM), sekiz seviyeden oluşan bir sınav sistemi sunmaktadır. Sekizinci seviyeyi tamamlayan öğrenciler artık uluslararası geçerlilikte “müzik lisesi” mezunu diplomasını almaya hak kazanabilirler. Sistemin en güzel yanı, seviye sınavlarına istenilen seviyeden başlanabilmesi ve her yıl düzenli devam şartı aranmamasıdır. Sekiz ayrı “Grade” tamamlayıp müzik lisesi diplomasını alan öğrenciler ise daha sonra isterlerse LCM’in Ön Lisans 1 (DipLCM), Ön Lisans 2 (ALCM – Associate), Lisans (LLCM – Licentiate) ve Yüksek Lisans (FLCM – Fellowship) programlarının sınavlarına girerek bu diplomaları da alabilmektedirler.

Hangi Alanlarda Sınava Girilebilir?

Sınava aşağıda listelenen her alanda girilebilir. İstenilen alana göre sınav müfredatı değişecektir.

Tuşlu Çalgılar
Piyano, Klavye, Elektronik Org

Üflemeli Çalgılar
Flüt, Klarnet, Obua, Fagot, Klasik Saksafon, Korno, Trompet, Trombon, Bariton, Efonium, Tuba.

Yaylı Çalgılar
Keman, Viyola, Çello(Viyolonsel), Kontrbas, Arp

Gitar
Klasik Gitar, Akustik Gitar, Elektro Gitar, Bas Gitar, Rock Gitar

Vurmalı Çalgılar
Davul(Bateri), Trampet, Timpani,  Vurmalı Çalgılar, Perküsyon

Şan
Şan, Popüler Vokal, Müzikal Tiyatro

Caz
Caz Piyano, Caz Flüt, Caz Klarnet, Caz Saksafon, Caz Trompet, Caz Trombonu

Diğer Alanlar

Orkestra, Orkestra Şefliği, Müzik Teorisi, Popüler Müzik Teorisi, Bestecilik.

LCM Sınav Seviyeleri Nelerdir?

London College of Music sınavları ana başlıklar olarak Başlangıç seviyesi sınavları, Grade sınavları ve Diploma sınavları olarak ayrılabilir.

Prep (Preparatory – Başlangıç seviyesi): Step 1, Step 2.

Grade (Dereceler): 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. seviyelerden oluşmaktadır. Grade 8 tamamlayan bir öğrenci Müzik Lisesi mezunu seviyesine ulaşmış olur.

Diploma Dereceleri:

DipLCM – Önlisans (1)
ALCM – Associate / Önlisans (2)
LLCM – Licentiate / Lisans
FLCM – Fellowship / Yüksek Lisans

Ayrıca Diploma sınav tiplerinde Performans, Bestecilik ve Öğretmenlik seçenekleri vardır.

LCM Sınav İçerikleri Nelerdir?

Grade yani derecelendirme sınavlarında öğrencinin puanlaması öncelikle sergilenen performansa, teknik çalışmaya, müzikal bilgiye, deşifre ve müzikal işitme başarısına göre değerlendirilir.

Buna ek olarak ülkemizde yaygın olmasa da, grade tipi sınavın yanı sıra, son zamanlarda popülerlik kazanan farklı sınav tipleri de vardır. Bunlar sadece 3 tip performans komponenti ile öğrencinin değerlendirildiği “Leisure Play“, yine sergilenen performansa odaklanılan “Recital Grade” ve performansın video DVD olarak yollanarak değerlendirmeye tabi olunan “Performance Awards” tipi sınavlar da bulunmaktadır.

Grade Sınavlarında Komponentlerin Puan Ağırlıkları:

Teknik Çalışma: %15, Performans: %60, Müzikal Bilgi: %7, Deşifre: %10, Müzikal İşitme: %8

LCM Grade Sınav Süreleri Ne Kadar Sürer?

LCM sınavlarının süreleri şu şekildedir:

 • Step 1: 15 dk,
 • Step 2: 15 dk
 • Grade 1: 20 dk
 • Grade 2: 20 dk
 • Grade 3: 20 dk
 • Grade 4: 25 dk
 • Grade 5: 25 dk
 • Grade 6: 30 dk
 • Grade 7: 30 dk
 • Grade 8: 35 dk

LCM Sınavlarında Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Aslında giriş seviyesi ya da grade düzeyleri için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Programa istenilen düzeyden başlanabilir, ya da istenilen seviyeden ara verilebilir. Program bir nevi açık öğretim müzik sürekli öğrenim merkezi mantığındadır.

Ancak teorik olarak bir yaş sınırlaması olmasa da, pratikte her yaştan birey grade 1-5 arası sınavlara girip başarı sağlayabilirken, adayların grade 6-8 düzeyinde bir başarı sağlayacak kadar müziksel olgunluğa ulaşması ancak 12 yaşından itibaren meydana gelmektedir. Aşağıdaki tablo bu konuyla ilgili ortalama bir fikir verebilir.

Hedef Yaş / LCM Grade Düzeyleri

 • 4-7 – Grade 1- 3
 • 6-13 – Grade 1- 5
 • 11-18+ – Grade 4- 8

LCM Grade Sınavlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

London College of Music kayıtları Eylül – Ekim döneminden itibaren başlar. İki çeşit sınav tipi vardır. Biri uygulamalı sınavlar, diğeri de teorik online sınavlardır. Teorik sınavlar her grade derecesi için istenmeyebilir. Ancak belirli grade seviyelerin için örneğin grade 8 tamamlamak isteyen bir öğrenci 5. seviyede teorik sınavı da başarı ile tamamlamalıdır.

Uygulamalı sınavların tüm kayıt işlemleri için başvuru süreci bittikten sonra, sınav tarihleri ilan edilir. Sınava girilecek gün eğer öğrenci sınav merkezine gelmezse, sınava katılma haklarını kaybetmektedir. Bu durumda öğrencinin sınav harcı iade edilmeyecektir. Ancak, tek bir istisna ile sınav gününde hasta olan adaylar bunu doktor raporuyla belgelerlerse, bu durumda kazanılmış hakları bir sonraki yılda girecekleri düzeyin yarı ücretini ödeyerek sınava girme şansını elde edebilirler.

Sınavlar belirlenen takvim gününde, sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında düzenlenmektedir. Her aday kendilerine belirtilen gün ve saatte sınav merkezinde olmaklaa mesüldür. Bununla birlikte adaylar sınava orijinal kitaplarla katılmalı, asla fotokopi kullanmamalıdır.

Türkiye için belirlenen uygulamalı sınav takvimleri için tıklayınız:

https://lcme.uwl.ac.uk/session-dates-turkey

LCM Sınav Hazırlık Programında Perla Sanat’ı Neden Tercih Etmeliyim?

Perla Sanat olarak amacımız sizlere LCM sınavları için gerekli tüm müfredatı, doğru öğretim teknikleri ile sunup, siz öğrencilerimizin sınava girecekleri Grade seviyesini doğru şekilde tespit edip, boş yere zaman ve para kaybı yaşamamanızı sağlamaktır.

Öğrencilerimizin hangi seviyeden sınava gireceklerinin tespitinin ardından, sınav kayıtları konusunda gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz ve öğrencilerimizi istenilen Grade düzeyindeki tüm müfredata göre sınava titizlikle hazırlıyoruz. Siz de eğer uluslararası düzeyde geçerli bir diploma almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin!

Müzik Kursu İzmir

London College of Music İzmir

2 thoughts on “London College Of Music Sertifika Sınavlarına Hazırlık”

  1. Merak ettiğiniz tüm sorular için iletişim sayfamızdaki numaradan direkt hocamızla iletişime geçebilirsiniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir