İzmir’de Keman Fiyatları?

keman-fiyatları-izmir

İzmir’de Keman Fiyatları

İzmir’de keman fiyatları kaç para? Keman eğitimine başlamak istiyorum, başlangıç için kaç paralık keman almam gerekir? Bütçeme göre en uygun kemanı nasıl seçerim? Keman satın alırken hangi kriterleri bilmem gerekir? Tüm sorularınızın yanıtı bu sayfada!

Keman Satın Alırken Kalitesini Nasıl Anlarım?

Keman satın alırken kemanın fiyatını etkileyen 3 ana unsur kemanın el yapımı, yarı el yapımı veya fabrikasyon olmasıdır. Bu üç temel faktör direkt olarak kemanın kalitesini etkilediği için satın almadan önce konu hakkında ayrıntılı araştırma yapmanızı öneririz.

El Yapımı Kemanlar 

El yapımı kemanların bütçesi diğerlerine göre pahalıdır. Bu pahalılığın sebebi gövde ağaç, tuşe ağaç salyangoz, köprü, can direği vs. bunların kaliteli olması ve en önemlisi el işçiliğidir. Bu özellikler keman fiyatının durumunu belirler. Sizlere el yapımı keman alırken önerilerimiz başlıca şunlardır; El yapımı kemanlar en pahalı kemanlar olduğu için satın alırken ciddi bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki bir profesyonel kişiden ya da kurumdan yardım almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Aynı şekilde deneyimli bir keman eğitmeninden de bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Tecrübeli bir eğitimci kemanın sesinden ve malzeme yapısından kalitesini rahatlıkla anlayabilecektir.

Yarı El Yapımı Kemanlar

Bu kemanlar aslında fabrika çıkışlı olup, daha sonradan keman yapımcıları tarafından belli bölümleri elden geçirilerek tekrardan yapılandırılır ve revize edilerek performansı ve işçilik kalitesi arttırılır. Yarı el yapımı keman alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır; ön ve arka gövdede çatlak, göçük vs. bulunmaması, salyangozdaki vurguların sağlamlığı, eşiğin düzgün olması, cilasının yeterli dozda olması (aksi taktirde ses kapalı olur) tuşenin çenelikten bakıldığında tam yataylığın görülmesi, fikslerin sağlamlığı ve rahatça sıkılıp gevşetilebilmesi, çeneliğin yerinden hiç bir şekilde oynamaması en önemli faktörler olarak sıralanabilir.

Fabrikasyon Kemanlar

Fabrikasyon kemanlar genelde kemana yeni başlayan arkadaşlar için önerilir. Fabrikasyon kemanlarda ayni el yapımı ve yarı el yapımında saydığımız diğer kriterlere bakılır. Fabrikasyon kemanları incelediğimizde ortalama 750 TL civarı olan birçok kemanın hemen hemen benzer kalitede olduğu gözlemlenebilir. Bütçe 1000 TL – 1500 TL bandına yükseldiğinde kendi kategorisine göre daha kaliteli yani orta kaliteli kemanları satın alabilirsiniz. Özetleyecek olursak, bütçemizin yüksekliği ile kemanın kalitesi doğru orantılı olarak artacaktır.

Fabrikasyon keman satın alırken de tavsiyemiz yine profesyonel bir eğitimci ya da kurumdan destek almanızdır. Eğer böyle bir imkânınız yoksa en azından satın almak istediğiniz markalar ve keman modeller hakkında en az üç farklı müzik marketten fiyat alıp, karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu karşılaştırmalardan sonra kemanın seri numarasını ve markasını hocanıza vererek, birlikte sosyal medya ve internet üzerinden kemanın sesini dinleyebilir ve keman hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Perla Sanat olarak tüm kursiyerlerimize keman satın alırken ücretsiz danışmanlık sağlamaktayız.

Sıfırdan Kemana Başlarsam Ortlama Bütçem Ne kadar Olmalı?

Daha önce belirttiğimiz gibi en ucuz kemanlar genellikle fabrikasyon kemanlar olup bu kemanların fiyatları İzmir’de genellikle 1000-1500 TL aralığından başlamaktadır. Bu kemanlar daha çok öğrenci kemanı olarak geçmekte ve kemanı yeni öğrenmeye başlayanlara yönelik eğitim amacı ile imal edilirler. Dolayısı ile kalite ve uzun kullanım arayan kursiyerlerimize fabrikasyon keman seçerken bütçelerini orta seviye için 1500 – 2000 TL civarında belirlemelerini tavsiye edebiliriz. Bu kemanlara örnek olarak Rösler, Sentor, Carlovy, Dominguez, Yamaha verilebilir.

Ülkemizde en yaygın şekilde bulabileceğiniz keman markaları başlıca: Yamaha, Rösler, Dominguez, Carlovy, Mavis, Vanetta, Valencia, Cremonia, Manuel Raymond vb. örnek verilebilir. Elbette bu listede olmayan daha farklı marka modeller de var.

Ancak elimizden geldiğince öğrenci kemanı olarak tabir edebileceğimiz bütçe dostu kemanlara ülkemizde en yaygın şekilde bulabileceğiniz örneklemeler yapmaya çalıştık.

İzmir’de Keman Kursu Mu Arıyorsunuz?

İzmir’de keman kursu arıyorsanız lütfen aşağıdaki keman kursu sayfamızı ziyaret edin:

Keman Kursu İzmir

Sayfa anahtar kelimeleri:

Keman Fiyatları İzmir

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir