Sıfırdan Gitara Başlayacaklara Altın Tavsiyeler

izmir gitar kursu tavsiyeler

Sıfırdan Gitara Başlayacaklara Altın Tavsiyeler – Gitar Satın Alma Rehberi

İçinizdeki dayanılmaz gitar çalma isteği artık doruk yaptı. Klasik gitar, akustik gitar, bas gitar ya da elektro gitar çalarak, siz de favori gitaristiniz gibi rock’n roll yapmak istiyorsunuz. Hemen araştırmalara başladınız. Hangi marka gitar almalıyım? Hangi gitar kursuna yazılmalıyım? Gitar dersi mi almalıyım? Gibi sorular kafanızı kurcalıyor. Gitar fiyatları hakkında bilgi istiyorsunuz, gitarınızı nereden alacağınızı bilmiyorsunuz.. İşte bu durumda olan herkes için altın tavsiyeler sıralamak istiyoruz.

  • Öncelikle, müzik öğrenmeyi ciddi bir amaç edindiyseniz, müziğin dili olan notayı bilmeniz ve öğrenmeniz gerekir. Nota öğrenerek izleyeceğiniz bir müzik eğitiminin size ne gibi faydalar sağlayacağını, kısa sürede kolayca anlamanız mümkün.
  • Piyasada yığınla gitar dersi ya da müzik dersi veren kurum veya kişiler var. Size ilk dersten şarkı çaldırmayı vaat eden bir kurumdan hızla uzaklaşmanızda yarar var. Size verilen tüm vaatler sizin menfaatinize değildir. Bunu unutmayın.
  • Yine en çok sorulan sorulardan biri olan “Gitar çalmak için mutlaka klasik gitar mı önce öğrenilmelidir?” sorusuna “evet” yanıtı veren kurslar bulabilirsiniz. Menfaatiniz için sakın buna kanmayın.
  • Enstrüman seçiminde en önemli kriteriniz, enstrümandan “doğru sesi alabilmek” olmalıdır. Eğer doğru sesi alamadığınız bir enstrüman seçerseniz, bu öğreniminiz boyunca kulak gelişimi ve  hassasiyetini bozmaya varacak zararlı etkiler yaratmaktadır.
  • Gitar seçerken elbette hayranı olduğunuz gitaristlerin kullandıkları ekipmanlar kadar pahalı seçimler yapamayabilirsiniz. Ancak param yok diye gidip en ucuz gitarlara yönelmeyin. Sabredin, paranızı biriktirin, gerekiyorsa bir kaç ay sonra daha sorunsuz bir gitar satın alın.
  • Elektro gitar çalmak isteyen arkadaşları özellikle en çok heyecanlandıran tremolo kolu ile oynamaktır. Piyasada en çok görebileceğiniz modeller floyd rose tipi köprüler ve amerikan tipi fender stratocasterların tremoloları  olabilir. Özellikle seçiminiz  floyd rose tipi tremolo sistemi olacaksa, tavsiyemiz 1000-1200 tl’nin altında bu sistemleri almamanız. Aksi takdirde hiç stabil olmayan ve sürekli akort kaçıran bir gitarla uğraşmak durumunda kalırsınız. Eğer büçeniz daha sınırlı ise sabit köprülü gitarları almanız daha iyi ve sorunsuz bir seçim olacaktır.
  • Akustik gitar seçerken sap ayarı yapılabilen bir gitar seçmek isteyeceksiniz. Ancak sap ayarı yapılabilir denen tüm gitarlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu işin uzmanı birinden seçimde yardım almanızı öneririm.
  • Bas gitar seçimi yaparken aklınızdan çıkarmamanız geren en önemli etken tellerin kalınlaştıkça direncinin artması ve bununla doğru orantılı olarak da yaşayabileceğiniz problemlerin artmasıdır.

Peki Gitar Fiyatları Ne Kadar?

Gitar seçimi nasıl yapılır, gitar boyutları nelerdir, İzmir’de gitar kaç para soruları için lütfen ayrıntılı makalemizi okuyunuz:

İzmir’de Gitar Fiyatları

Önerilerimiz sayesinde daha sağlıklı ve bilinçli bir müzik öğrenim hayatınız olmasını temenni ederiz.

İzmir’de Gitar alacaklar için önemli bir makalemizi okumadan geçmeyin:

İzmir’de Gitar Kursu Mu Arıyorsunuz?

Gitar eğitimi hakkında en güncel ve kapsamlı bilgiyi edinmek için lütfen gitar kursu sayfamızı ziyaret edin:

İzmir Gitar Kursu

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir