Müzikte Gam Egzersizinin Önemi

gamcalimasıNasılYapılır

Gam Çalışması/Egzersizi ve Önemi

Bu yazımızda gam nedir? Gam egzersizinin önemi? Gam çalışması nasıl yapılır? Şeklinde soru başlıklarına değinmekteyiz.

Gam Nedir?

Öncelikle müzikte gam nedir? Kısaca açıklamak gerekirse; gam belirli bir müzik parçasının kuruluş şekline dayanan (majör veya minör) belirli bir düzende dizilen notaların oluşturduğu topluluktur.  Diğer bir deyişle, birbirini artan veya azalan şekilde belli aralıklarla (frekans oranlarıyla) takip eden farklı nota dizileridir de denebilir.

Neden Gam Çalışması Yapmalıyım?

İyi enstrüman çalabilmenin en önemli koşullarından biri de şüphesiz doğru sesler basabilmektir. Müzik, doğru seslerin ve susların birlikte uyumuyla ortaya çıkar. Bu her enstrüman için geçerlidir. Doğru sesleri basmakta gam çalışmasından geçmektedir.

Gam Çalışması Nasıl Yapılır?

İlk öncelikle çaldığınız her hangi bir parçanın veya etüdün tonunu bulmanız gerekir. Bulunan tonun arızalarıyla 8 tam sesi oktavlı bir şekilde çıkıp inilir. Sonrasında tonun en temel seslerinden oluşan birinci üçüncü ve beşinci dereceleri olan arpej sesleri oktavlı bir şekilde çıkılıp inilir.Eğer pozisyon eğitimini aldıysanız gamları pozisyon alarak çalışmanız önerilir. Bu çalışmalar size çok iyi derecede tuşe hakimiyetini, ses yerlerinini kavramayı ve doğru ses basmayı öğretecektir. Bu egzersiz sadece çalmak istediğiniz gam içinde geçerlidir.

ÖRNEK:

Sol majör gamı

Sol majör gamı arıza olarak fa diez alır.

Sol majör gamının çıkılıp inilecek 8 tam sesi:SOL LA Sİ DO RE Mİ FA DİEZ SOL

Sol majör gamının çıkılıp inilecek arpej sesleri: 1.derece SOL 3.derece Sİ 5.derece RE sonrasında yine 1.derece olan SOL dür.

Bu yazımızda doğru müzik aleti çalabilmenin en önemli koşullarından biri olan gam egzersizinin önemini anlatmaya çalıştık. Ayrıntılı bilgi ve derslerimizi için lütfen bize danışın. Bol müzik dolu günler dileriz!

Kemanda Gam Çalışması Nasıl Yapılır? Videomuzu izleyelim..

Gitarda Gam Çalışması Nasıl Yapılır?

[youtube width=”300″ height=”300″ id_video=”OS3p_s93FxM” autoplay=”false”][/youtube]

İzmir’de Gitar Kursu Mu Arıyorsunuz?

İzmir’in en eğlenceli olduğu kadar öğretici olan gitar kursunu hemen inceleyin:

Gitar Kursu İzmir

1 thoughts on “Müzikte Gam Egzersizinin Önemi”

  1. Geri bildirim: Kemanda Gam Çalışması Nasıl Yapılır? | İzmir Keman Kursu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir