Kemanda Vibrato Tekniği

Kemanda vibrato teknigi

Kemanda Vibrato Tekniği

Kemanda vibrato tekniği nasıl yapılır? Vibrato tekniğinin keman çalmadaki önemi nedir? Merak ettiğiniz soru bu ise size en ayrıntılı açıklamayı sunmaya çalışacağız..

Vibrato Tekniğini Nasıl Yapılır?

Kemanda vibrato tekniği yapabilmemiz için, öncelikle bilmemiz gereken konu kemanda doğru ses basımıdır. Diğer değişle entonasyonumuz kaliteli olmalıdır. Peki Keman çalarken güzel bir sound yaratmak için gerekli olan vibrato tekniği kaç farklı şekilde yapılır?

  • İlk tekniğimizin adı parmak tekniği.
  • Bilek tekniği.
  • Kol tekniği, diğer adı ile dirsek tekniği.

Bu üç teknikten istediklerinizi kullanarak vibrato uygulamanız mümkündür.

Vibrato Tekniklerinin Arasındaki Fark Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi parmak tekniğinde sadece parmaklar ileri ve arkaya doğru hareket ettirerek yapılmaktadır. Kol ya da diğer değişle dirsek tekniğinde bütün kol vibrato hareketini yapmalıdır. En çok kullanılan bilek tekniği ise bileğin vibrato hareketini yapması ile uygulanmakta olup, en rahat orta parmak ile egzersiz yapılabilir. Egzersiz yaparken keman sarsılacağı için kemanın salyangozunu duvar vb. sabit bir nesne üzerine sabitlemenizi öneriyoruz.

Başlangıçta yaptığımız vibrato hareketini ses dalgalanmasının farkına varacağınız kadar yavaşça yapmanızda fayda var. Örneğin, re notasını çalarken, vibrato tekniği uygulanırsa, re notası re-diyeze gidip gelmektedir. Hatırlatmalıyz ki tüm bu çalışmaları yaparken, aynı yay tekniği çalışmaya başladığınız günleri hatırlayarak, bileğiniz çok yumuşak bir şekilde doğru açıdan hareket etmelidir.

Egzersiz yaparken tek bir parmakta vibratoyu oturttuktan sonra tek tek tüm parmaklarınızda aynı hassasiyeti yakalamalısınız. Tekrar hatırlatmak isteriz ki öncelikle yavaş hareketlerle başlayıp sonradan aynı hareketin temposunu arttırmalıyız.

Vibrato Tekniğini Çalışmanız için Ayrıntılı Anlatım Videosunu İzleyiniz

Detaylı anlatım için aşağıdaki videomuzu dikkatli bir şekilde izleyip, aynı egzersizleri kendiniz de tekrarlayınız..

[youtube width=”300″ height=”300″ id_video=”LOecIxTvg9U” autoplay=”false”][/youtube]

Kemanda Vibrato Tekniği Nasıl Yapılır?

İzmir Keman Kursu

 

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir