Fotoğrafçılıkta Önemli Kilometre Taşları

fotografcılıktakilometretası

Fotoğrafçılıkta En Önemli Kilometre Taşları

Yaşantımızın en önemli unsuru haline gelen fotoğrafın öyküsünü kısaca tanıyalım.. İlk fotoğraf ve fotoğraf makinesi nasıl doğdu? İlk fotoğraf nasıl çekildi? İlk dijital fotoğraf ne zaman çekildi? Merak ediyorsanız bu yazı size göre!

Fotoğrafçılık Tarihinin 10 Önemli Kilometre Taşı

1. Fotoğraf Makinesi tarihte ilk defa 1000 sene evvel Iraklı bir bilim adamı olan Ebu Ali El Hasan tarafından icat edilmiştir. İlk haliyle “camera obscura” yani “karanlık kutu” adıyla bilinen bu ilkel alet, bir görüntüyü karanlık bir odadaki düz bir yüzeye yansıtmaya yarıyordu.

2. Günümüzden yaklaşık 200 yıl önce, fotoğraf makinesinin elde ettiği görüntüleri bir ortamda saklamanın mümkün olduğu keşfedildi. Nitekim Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce 1814’de ilk fotoğrafı çekti.

3. İlk asetat tabanlı filmleri Kodak 1900’de icat etti.. Brownie adındaki fotoğraf makinelerini piyasaya sürmesiyle insanlar ilk defa aile fotoğrafları çekmeye başladı.

4.  1902 yılında ilk defa fotoğraf görüntüleri Arthur Korn tarafından dijital ortama aktarıldı..

5. 1925 yılına gelindiğinde, Leica firması ilk 35 mm fotoğraf makinelerini piyasaya sürdü. Kısa zamanda foto-muhabirlerin gözdesi olmayı başardı.

6. 1949 yılında, Contax firması ilk SLR fotoğraf makinesini piyasaya sürdü. Bu model, profesyoneller tarafından kısa sürede benimsendi.

7. SLR fotoğraf makinelerine ilk defa otomatik netleme özelliği Minolta firması tarafından 1985 yılında kazandırıldı.

8. 90’lı yılların başlarında özellikle Sony, Casio, Kodak, Apple gibi firmaların çalışmaları ve reklamları ile dijital fotoğraf makinaları, filmli makinalar üzerinde hakimiyet kurmaya başladı.

9. Sadece ABD’de her yıl ortalama 30 milyon adet dijital fotoğraf makinesi satılmaktadır.

10. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde tahminen 1 milyar insan fotoğraf çekebilen akıllı telefonları kullanır hale gelecektir.

Fotoğraf Kursu İzmir

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir