Klarnet

Klarnet Kursu İzmir Hatay

Klarnet kursu İzmir – Üflemeli çalgılara çok ilgiliyim, klarnet bende en çok merak uyandıran enstrüman, artık İzmir’de klarnet kursu veya güvenilir klarnet dersi arıyorum, Sol  Klarnet veya Si Bemol Klarnet farkı nedir/çalmayı nasıl öğrenirim? Klarnet çalmayı ne kadar sürede öğrenirim? Neden klarnet eğitimi almalıyım? İzmir’de klarnet fiyatları ortalama kaç para? Sorularını siz de soruyorsanız, hepsini seve seve yanıtlamaya hazırız! Ücretsiz klarnet deneme derslerimize bekleriz! 

Klarnet Nedir Kısaca Öğrenmek İstiyorum?

Dünyadaki popülerliği 17. yüzyıldan itibaren hızla artan klarnet, aynı şekilde Türk Müziğinde de bir hayli popüler bir enstrüman olarak toplumun gönlünde taht kurmuştur. Klarnet başlıca Kalak, alt gövde, üst gövde, kafalık ve fıçıdan oluşan başlıca 5 farklı bölgeden oluşur.

Klarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanın kalağına oranla daha geniştir. Yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası, ağızlık üzerine takılır.  Nefesli bir çalgı olan klarnet çalıcının nefesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses oluşturur. Klarnetin tutuş tekniği ise; sol el yukarıda ve sağ el aşağıda olmak üzere az bir eğimle yere doğrudur.

Başlıca klarnet ailesi : Sol (G) Klarnet( Türk müziğinde en yaygın klarnet), Si bemol klarnet( batı müziğinde en yaygın klarnet), Mi bemol küçük klarnet, La klarnet, Mi bemol alto klarnet, Si bemol bas klarnet, La bas klarnet, Si bemol kontrabas klarnet.

Bu çalgıların tümünün çalınışı aynıdır. Bir tanesinin iyi çalmayı öğrenen bir öğrenci, çok kısa bir alışma devresinden sonra, herhangi bir diğerini çalabilir.

Kurumumuzda klarnet kursu, öğrencinin isteğine uygun müfredat içerir ve teknik çalışmalarla desteklenir.

Çok Merak Ediyorum, Sol (G) Klarnet ve Si Bemol (Bb) Klarnet Farkı Nedir?

Klarnete yeni başlamak isteyenler arasında çok kafa karıştıran bir mesele gibi görünen bir konu olsa da bu iki klarnetin ayrımı gayet basittir. Sol (G) klarnet biraz daha uzun olmakla birlikte, Si Bemol (Bb) klarnet daha kısa boyludur. Sol Klarnet’i hiçbir perdesine basmadan üflediğinizde sol notasını verir, diğer bir deyişle sol sesini verir. Si Bemol (Bb) Klarnet ise yine hiçbir perdesine basmadan üflediğinizde  Si Bemol notasını verir. Diğer bir fark, sol klarnet tam sesten başladığı için Türk Müziğinde başlıca Uşşak, Saba, Hüzzam makamındaki parçaları çalmak için daha uygundur . Aynı parçaları Si Bemol klarnette bulmak daha zordur ve Si bemol klarnetin sesi daha ince ve tiz bir yapıya sahip olduğu için Türk Müziğine Sol Klarnet kadar uyum sağlayamaz. Bu yapısı ile Si bemol klarnet bir batı müziği enstrümanı demek daha doğrudur. Ancak günümüzde Türk Müziğinde de nadiren de olsa kullanılmaktadır. İlk defa klarnet alacak herkes, bu ayrımı iyi kavrayıp, kendi ideallerine ve müzik tarzına göre bir klarnet seçimi yapmalıdır.

klarnetcalmakzormudur

Klarnet Kursunda Neler Öğreneceğim? Klarnet Çalmayı Nasıl ve Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Klarnet derslerimiz öncelikle teorik olarak klarnetin ayrıntılı tanıtımı ile başlar ve sonra uygulamalı olarak hazırlanan pratik alıştırmalar ile öğrencinin motivasyonunu arttıracak şekilde devam eder. Ders programında enstrümanın tüm incelikleri ile öğretilmektedir. Özellikle makam ve nota bilgisi, solfej ve armoni dersleriyle devam eden bu süreci parmak güçlendirme egzersizleri ve doğru tutuş teknikleri takip etmektedir.

Özellikle müziğin alfabesi olan nota bilgisinin kusursuzca öğretildiği derslerin ardından kursiyerin nota sehpasına yerleştirilen bir parçayı icra edebilecek düzeye ulaştırılması hedeflenmektedir.

Klarnet Türk sanat müziği, Türk halk müziği, pop, caz, funk vb. müzik türlerinde kendini benimsetip gösterebilen çağımızın en etkin ve revaçta olan üflemeli çalgılarındandır. Klarnet deyince akla gelen diğer bir soru ise tüm üflemeli enstrümanlarda olduğu gibi acaba nefesim yeter mi sorusudur… Klarnet üzerine eğitimini tamamlamış hocamızla, sizlere doğru teknikle üflemeyi öğretiyor, sonrasında da tuşede bulunan sesleri kısa bir sürede algılamanızı sağlıyoruz. Temel klarnet eğitimini tamamladıktan sonra nota öğretim süresine geçip, profesyonelliğe adım atma süreciniz başlıyor . Bu çalışmalardan sonra kursiyerlerimizde güçlü bir alt yapı oluşmakta, ve öğrencinin  isteği tarzda müziğe yoğunlaşıp dersleri o yönde işlemeye başlamakta diğer bir değişle eğitimi kişiselleştirmekteyiz. Amacımız enstrüman çalmaktan aldığınız hazzınızı güçlendirip, klarneti ömrünüzün sonuna kadar çalmaya sizi teşvik etmektir.

Neden Klarnet Eğitimi Almalıyım?

Klarnet, armonik yapısı ve etkileyici ses tınısı ile bir çok tarza hitap edebilir. Bu nedenlede klarnet seçimiyle birey kendi benimsediği tarzdaki müziğini yaparak kendinde ve insanlarda büyük haz duygusu oluşturur hale gelmektedir. Bunların yanı eğitimimiz,  güzel ruh hali, hafıza gelişimi, algı güçlendirme, kaygı yenme vb.  gibi bireysel gelişimde de hayatta etkin olmanızı sağlayacaktır.

Klarnet Eğitimi İçin İdeal Yaş Aralığı Nedir?

Klarnet derslerine başlamak için tavsiyemiz 10 yaş olmakla birlikte, üst sınır fiziki bir engel olmadığı sürece yoktur!

Klarnet Eğitimi İçin Neden Perla Sanat?

Büyük bir motivasyon ve istekle kursa kaydolduktan sonra ilk derste hayal kırıklığına uğrak istemezsiniz değil mi? Sizlere sadece klarnet çalmayı en hızlı ve uygun metotla öğretmiyor, sizleri ailemizin bir parçası olarak görüp motivasyonunuzu arttırıyoruz! Aramıza hoş geldiniz!

Klarnet Satın Alma Rehberi ve İzmir’de Klarnet Fiyatları

Klarnet Kursunuza Ulaşım Kolay Mı?

İzmir’in en eğlenceli ve alanında en iyi klarnet kursu İzmir Hatay semtinin en merkezi yeri Hatay metro istasyonunun bir kaç adım ötesinde! Perla Sanat Klarnet Kursu ulaşım  olarak sadece İzmir Hatay, Göztepe, Güzelbahçe veya Balçova bölgelerine değil, aynı zamanda  İzmir Aliağa, Bostanlı, Bornova, Buca, Güzelyalı, Konak, Karşıyaka, Karabağlar, Narlıdere, Yeşilyurt, Urla  gibi semtlere de metro ile çok yakın!!  Lütfen detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin!

İzlemenizi tavsiye ederiz:

Hüsnü Şenlendirici’den muhteşem bir klarnet performansı!

[youtube width=”300″ height=”300″ id_video=”04ynDFaqcDM” autoplay=”false”][/youtube]

Sayfa etiketleri:

klarnet kursu izmir balçova, klarnet kursu izmir göztepe, özel klarnet kursu, özel klarnet kursu izmir

Klarnet Kursu İzmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir